Бесіда. Підвищення працездатності
Бесіда
Як підвищити працездатність і розумову активність. Засоби і продукти, що підвищують працездатність: харчування для мозку
Практично у кожної людини в житті бувають періоди, коли не хочеться майже нічого. Не хочеться йти не тільки на роботу, а й на вечірку з друзями, в кіно чи в гості - словом, нікуди. Хочеться лежати в ліжку і не виходити з дому.
Чому так буває? Ніби ж життя іде, як звичайно: ніяких особливих навантажень. Можливо, вся справа саме в цьому...
Настрій знижений, відчувається пригніченість, майбутнє бачиться туманним. Падає самооцінка; заняття, подобаєшся перш, здаються набридлими і безглуздими; порушується сон і апетит, розсіюється увага, частішають напади дратівливості.
І вже, звичайно, ні про яку активності, енергії і працездатності й мови немає. І що ж з цим робити? Адже залишатися в такому стані просто небезпечно, причому не тільки для самого себе, а й для оточуючих людей.
Причини депресії і що з нею робити
Перш за все, потрібно з'ясувати причину. Якщо це сезонна депресія, пов'язана з нестачею вітамінів, рухової активності, гормональними причинами, то варто спробувати вести здоровий спосіб життя: їсти овочі та фрукти, пити соки, приймати натуральні вітаміни; зайнятися гімнастикою, записатися у фітнес-клуб або басейн. Час для цього доведеться знайти, інакше можуть початися проблеми в різних сферах життя і діяльності.
Можливо, вас гнітять невирішені проблеми, що загрожують перейти в хронічні. Це можуть бути проблеми в особистих відносинах або на роботі. Не варто робити вигляд, що проблеми немає, або «не звертати уваги», як часто радять друзі та знайомі. Проблеми треба або вирішувати, або розібратися: а чи потрібно це вам?
Якщо невирішена проблема стає хронічною, вона «висить» на нашій психіці важким вантажем, не дозволяючи змінити що-небудь на краще, і віднімаючи життєву енергію. Вантаж треба скинути, навіть якщо це здається неможливим, і вільно рухатися далі - тоді справи відразу підуть на лад.
Іноді людині буває життєво необхідно переглянути свої цілі, своє місце в суспільстві. Мучитися питаннями про сенс життя не варто: як показує безліч прикладів, реальних і літературних, ні до чого доброго це не приводить.
Візьміть аркуш паперу, і напишіть, які життєві цінності і цілі для вас важливі, чому ви прямуєте в житті, для чого і чому ви це робите.
Потім виділіть з них ті, які вам дійсно дороги. Це може бути що завгодно: сім'я, любов, свобода, здоров'я, улюблену справу, можливість реалізувати себе в чомусь - у кожного по-різному. Можливо, варто переглянути своє життя, поки ще не пізно...
Адже в наш час можна навчитися багато чому, і багато чого в житті досягти - було б бажання.
Гнітюче вплив часто робить погода, особливо восени та взимку. Коли ллє нудний осінній дощ, ми стаємо повільними і сонними, і марно пити каву - він не діє.
Взимку з'являється бажання спати як можна довше, встати не поспішаючи, прийняти теплу ванну або душ, і з'їсти щось смачненьке. Значить, так і треба зробити. Адже нічого складного в цьому немає, а вода змиває негативну енергію, втома і поганий настрій. Ніжна пінка для ванни або гель з улюбленим запахом допоможе вам відчути, що все не так вже нудно і нецікаво.
Як підвищити працездатність.
Засоби, що підвищують працездатність
Ці рекомендації допомагають поліпшити самопочуття і працездатність, проте їх може виявитися недостатньо, особливо в тому випадку, коли вам не вдається створити собі максимально комфортні умови під час роботи, а також привести в норму своє харчування.
Спочатку поговоримо про те, як можна краще відчувати себе на роботі - адже від цього залежить ваша продуктивність, а значить - кар'єра і фінансове благополуччя.
Як забезпечити собі гарне самопочуття і бадьорість під час роботи ? Пити каву щогодини - не кращий вихід. Поставте на свій стіл глечик з чистою водою, і пийте її кожну годину, навіть якщо вам здається, що це не потрібно. Повірте - зневоднення організму, в тому числі і клітин мозку, найчастіше стає причиною перевтоми на роботі.
Стан, близький до депресії , можуть викликати і завали на робочому столі. Можливо, ви звикли так працювати, і не помічаєте безладу, але на підсвідомість він діє негативно. Спробуйте зробити прибирання на столі, ліквідуйте накопичилася пил, і протріть стіл до блиску. Потім сядьте за стіл, випийте чистої води, і просто посидьте деякий час. Відчуваєте, як все змінилося?
Кондиціонер є не в кожному офісі, а в таких випадках в приміщенні швидко знижується кількість кисню. Співробітники стають млявими і сонливими, швидко втомлюються і думають тільки про одне: швидше б закінчився робочий день! Не лінуйтеся вставати і провітрювати приміщення, як можна частіше, і виходите на повітря, якщо є можливість.
Багатьом людям допомагає працювати тиха, приглушена музика. Раніше з піснею працювали на збиранні врожаю і на будівництвах, а сьогодні пісня допомагає працювати і в офісі.
Стимулювати діяльність мозку можна і за допомогою колірних поєднань і відтінків . Відомо, що жовтий колір має тонізуючу і бадьорить дією. Виберіть для свого робочого столу аксесуари жовтого кольору, повісьте невеличку картину над столом: нехай на ній присутні жовті і зеленуваті відтінки - так можна уникнути перезбудження.
Запахи теж допомагають мозку працювати активніше, особливо цитрусові або аромати дерева, наприклад, сосни. Не купуйте освіжувач повітря, а купите невелику аромалампу та набори натуральних ефірних масел, тим більше, що дратівної дії на оточуючих їх запах не надає.
Не пийте кави в перервах, а заварюйте собі тонізуючий трав'яний чай, бажано з медом або темним, нерафінованою цукром. Використовуйте такі трави, як лимонник (корінь), женьшень, родіолу рожеву, елеутерокок, аралію.
Сплануйте час таким чином, щоб встигати робити розминки. Для цього потрібно всього кілька хвилин: розімніть кисті рук, м'язи голови і шиї, стопи. У цих частинах тіла багато біологічно активних точок і рецепторів, тому така розминка теж допоможе роботі мозку.
Продукти, що підвищують працездатність і розумову активність.
Харчування для мозку
Тепер про харчування. Як потрібно харчуватися, щоб підвищити працездатність, поліпшити пам'ять і розумову активність ? Для того, щоб зберігати ясність мислення, мозку потрібен білок , тому необхідно включати в харчування білкову їжу рослинного і тваринного походження.
Відомо, що мозку для роботи необхідний цукор, і багато людей поїдають солодощі. При сидячій роботі це вірний шлях до надмірної ваги: адже цукор швидко засвоюється і згоряє. Краще вживати в їжу ті продукти, в яких є натуральні цукру і крохмаль: чорний хліб, картоплю, рис, боби, горіхи і т. д. Така їжа буде засвоюватися повільніше, і мозку вистачить харчування на декілька годин.
Якщо мозку не вистачає біологічно активних речовин - марно тренувати пам'ять і виконувати різні вправи. Клітинам не вистачає живлення - звідки вони повинні його взяти? Звичайно, тільки з їжі. Дуже важливі вітаміни групи В і вітамін РР, а також поліненасичені жирні кислоти.
Включайте в харчування жирну рибу, крупи, яйця , молочні продукти, дріжджі. Авокадо, родзинки , курага і насіння теж допомагають зняти втому і впоратися з тривалою розумовою навантаженням. Беріть з собою на роботу горішки: фісташки, мигдаль або волоські.
Поліпшити концентрацію уваги допоможуть речовини, що містяться в кальмари, креветки, краби, свіжому ріпчастій цибулі . Заспокоїтися і перестати нервувати допоможе шматочок шоколаду, тільки не варто ним захоплюватися.
Полуниця або банани теж допомагають знімати стрес і покращують настрій. Звичайно, дістати у нас взимку нормальну полуницю досить складно, але от з бананами проблем не виникає.
Простий продукт - морква , в поєднанні з імбиром , кмином і сметаною допоможе поліпшити пам'ять і зір: адже саме воно найбільше страждає при роботі за комп'ютером. Додайте до морквяного салату ягоди чорниці - свіжі або сушені, і ваші очі скажуть вам спасибі.
І самий головний секрет: завжди будьте веселими, вірте в свої сили, ставитеся до оточуючих позитивніше, і дозволяйте собі жити цікаво.
Інструкція
- Налагодьте стійкий режим доби. Фахівці кажуть, що це найпростіший і найефективніший засіб підвищення власної працездатності. Воно ж саме недооцінене і нелюбиме нами (це ж так нудно - упорядковувати кожен свій день). Тим не менш, саме стабільний добовий ритм, заснований на природних циклах всього живого на землі, є найголовнішою умовою поповнення високої працездатності. Правильний режим доби - це повноцінний сон (для когось це 5-6 годин, для кого-то 9-10), легке ранкове пробудження, енергійне денний неспання, вечірній відпочинок і знову нічний сон.
- Позбавтеся від завалів на робочому місці. Якщо ви офісний працівник, найлегше це зробити так: приберіть все до останнього листочка паперу на своєму столі. Сядьте за чистий стіл, випийте води, вдихніть і - беріться за роботу. У міру потреби діставайте необхідне. У будь-якому випадку, ви переконаєтеся, що більше половини зібраного вами так і не перекочує назад на стіл.
- Подбайте про свіжому повітрі. Якщо немає кондиціонера, часто і регулярно провітрюйте приміщення. Нестача кисню помітно позначається на ступені працездатності, різко знижуючи її.
- Спробуйте щось поміняти на своєму робочому місці. Наприклад, переставити стіл, шафа, змінити освітлення (наприклад, замінити мертвотно-холодне світло настільної лампи офісної на лампу з абажуром, що дає теплий світло). До речі, фахівці стверджують, що бадьорить і активізує мозкову діяльність жовтий колір. Поставте на свій робочий стіл або повісьте на стіні, на яку падає ваш погляд, предмет жовтого кольору (відтінку, тону). Зрідка відволікайтеся від робочого процесу та просто споглядайте його. Щоб уникнути перезбудження від насиченого жовтого, знавці рекомендують облямовувати / відтіняти його зеленим.
- Час від часу влаштовуйте невелику розминку. Це чудовий спосіб оживити затерплі м'язи і суглоби. Особливо слід звернути увагу на розминку м'язів шиї, кистей рук, а також стоп. Саме ці частини нашого тіла мають максимальну кількість механорецепторів, вплив на які стимулює роботу мозку.
- Включіть у свій раціон продукти, що підвищують працездатність. У першу чергу, це горіхи, морква, імбир, жирна риба, курага, креветки. А от від вживання кондитерських виробів краще утриматися, тому що на їх перетравлення витрачається дуже багато вітамінів групи В, необхідних для активної роботи мозку. Прийнятним джерелом швидких вуглеводів може бути гіркий шоколад.
Корисні поради
Не забувайте про повноцінний відпочинок після роботи. Не поповнюйте собою ряди трудоголіків, чия неймовірна працездатність і фантастична продуктивність рано чи пізно лопаються, як мильні бульбашки, залишаючи після себе такі «подарунки», як неврастенія, нервовий зрив або ще щось гірше.
Як підвищити працездатність
Щоб мати гарні результати в роботі , досягати успіхів в навчанні варто навчатися організовувати свою діяльність так , щоб не перевтомлюватися і отримувати задоволення від всього , чим займаєшся .В цьому тобі можуть допомогти наступні поради :
1.Всі процеси в нашому організмі, як у Всесвіті, відбуваються ритмічно. Ритм - наш лічильник .
Між 13-15 годинами людина буває найбільш слабка фізично і інтелектуально. Теж саме спостерігається з 2 до 5 годин ранку. Вдень організм життєрадісний. А сон найміцніший і найбільш цілющий з 21.00 до 5.00.
Ще людей поділяють на “жайворонків”, які прокидаються рано і активні в першій половині дня, і на “сов”, які найбільш працездатні під вечір .
Поспостерігай за собою, коли ти найбільш активний , і плануй свою роботу згідно біоритмів.
2.Величезне значення має послідовність і систематичність.
Не варто “хапатися ” за кілька справ одночасно .Це призведе до того , що будете поспішати і нічого не встигнете .
3.Привчайте себе бути зібраним .Щоб не поспішати вранці , приготуй все, що необхідно, звечора .
4.Піклуйся про порядок у своїх речах. Візьми собі за правило: скінчивши роботу, прибери все не потрібне. Зошити, чернетки, ручки, олівці, підручники - все має лежати на своєму місці. Інакше свої сили потім будеш витрачати на те , щоб навести лад в речах. А ще кажуть : ”Непорядок на столі – непорядок в голові ”.
5.Щоб не швидко стомлюватися під час підготовки домашнього завдання , пам’ятай про зручність (засобів). Не рекомендується: користуватися важкими ручками , тому що збільшення її ваги навіть на 1г посилює втому; замінювати стільці табуреткою, бо сидіння без опори на спинку швидко стомлює .
6.На працездатність людини впливає харчування (наприклад, переїдання ще гірше ніж недоїдання). Тож, по можливості, вживай фрукти, овочі. Не відмовляйся від обіду.
7.Працювати до виснаження , а потім довго приходити до тями – це далеко не найкращий режим дня. Спробуй спланувати свою діяльність , веди записничок справ. Пам’ятай, не відкладай на завтра того, що можна зробити сьогодні.
8.Вмій відпочивати - це необхідно для відновлення сил та працездатності. Давно помічено, що зміна виду діяльності допомагає відпочинку. Чергуй розумову і фізичну працю. Добре знімають втому невеликі перерви в 1-2хв.
Май на увазі, що перегляд телепередач - не завжди корисний відпочинок. Краще обери прогулянку на свіжому повітрі (навіть 10 хвилин перебування на подвір’ї збільшують кількість кисню в крові на 8%), або зроби декілька гімнастичних вправ.