Урок розвитку зв'язного мовлення
«Мій рідний край, моя земля велика-превелика...»
Встановлення меж речень. Робота з деформованим текстом
Мета. Формувати в учнів уміння усвідомлювати цілісність речення, визначати тип речень, ставити потрібні розділові знаки в кінці речень; розвивати увагу, мовлення, пам'ять; виховувати любов до рідного краю.
Матеріали і обладнання. Малюнки: степ, ліс України, міста, ріки України, Чорне море; зошит з розвитку мовлення.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
II. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми уроку.
1. Учитель загадує загадки. Учні відгадують.
У світі одна - всім потрібна вона. (Батьківщина)
Красивий, щедрий рідний край
І мова наша солов'їна.
Люби, шануй, оберігай
Усе, що зветься... (Україна)
2. Читання теми уроку з дошки. Пояснення прислів'їв.
За рідний край і життя віддай.
У рідному краю і сонце ясніше світить.
Там земля мила, де мати народила.
3. Повідомлення вчителем того, що на уроці діти будуть встановлювати межі речень.
III. Основна частина уроку.
1. Робота в зошиті з розвитку мовлення.
Завдання 1. Які бувають речення? Які розділові знаки ставляться в кінці речень?
Завдання 2. Розставте розділові знаки в кінці речень. Визначте типи речень. Доведіть свою думку.
Хіба можна не любити свій рідний край?
Рідний край є в кожної людини.
Любіть, діти, свій рідний край!
Придумайте речення про рідний край.
Фізкультхвилинка.
Вийти за парти,
Стати всім в ряд,
Наче шикуємось всі на парад.
Руки попереду, нарізно ноги,
Вперед нахилитись, торкнутись підлоги.
«Раз» - нахились, «два» - піднімись,
В темпі виконуй і не барись.
Завдання 3. Поділіть тексти на речення. Доберіть заголовки до кожного тексту.
Юні садівники
У садку сміх, гомін. Що відбувається? Це діти допомагають дорослим збирати урожай. Ось червоніють спілі яблучка. Там синіють сливи. А які пахучі груші! Радісно юним садівникам.
Рідний край
Наш рідний край - Україна. Найбільша річка України - Дніпро. Вона впадає у Чорне море. На берегах Дніпра розкинувся Київ.
Чудовий ліс
Як чудово в лісі! А скільки тут грибів та ягід! Ось промайнула білка. Куди вона зникла? Де її будиночок? А ось пролетіла сорока. Цікаво, куди вона подорожує?
2. Читання текстів. Інтонування речень.
3. Самостійна робота в зошиті.
Завдання 4. Запишіть текст на вибір.
4. Перевірка самостійної роботи.
IV. Підсумок уроку.
- Чого ви навчилися на уроці?
- Спробуйте розпитати один одного про рідний край. (Складання дітьми діалогів про рідний край).
- Послухайте вірш М. Сингаївського і скажіть, чого він нас навчає, до чого закликає.
Я все люблю в своїм краю:
Криницю, звідки воду п'ю,
Та повні гомону ліси,
Та дзвони срібної роси...
Я все люблю в своїм краю:
Найбільше - матінку свою,
Ласкаву, радісну, єдину...
Люблю, як сонце, Батьківщину.
V. Домашнє завдання.
Складіть і запишіть три речення про рідний край.